Gözaltına alınan Kürtçe kafenin sahibi Şimşek’e ‘dengbej’ sorusu

DUVAR -Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesindeki Sanat Sokağı’nda bir süre önce açılan Pîne isimli kafenin sahibi Ramazan Şimşek, müşterilere Kürtçe hizmet vereceğini açıkladı. Sosyal medyadan linçe maruz kalan ve hedef gösterilen Şimşek, dün sabah saatlerinde kafeteryaya yapılan baskınla gözaltına alındı.

TCK’nın 301. Maddesinde düzenlenen ‘silahlı terör örgütü kurmak, yönetmek ve üye olmak’ suçlamasıyla gözaltına alınan Şimşek, dün gece Terörle Mücadele Şubesi’nde tutuldu. Şimşek’in gözaltı süresi bir gün daha uzatıldı. Şimşek’in yarın savcılığa çıkarılması bekleniyor.

Şimşek hakkında emniyete 11 ihbar gittiği, kafede çalınan Kürtçe şarkılar ile kafede bulunan kitap ve dergiler suçlama konusu yapıldı. Pine Kafe’nin sosyal medya hesaplarında paylaştığı şarkılar ve konukların söylediği şarkılar da suçlama konusu yapıldı.

Şimşek, sabah saatlerinde Diyarbakır Baro Başkan Yardımcısı Avukat Mehdi Özdemir nezaretinde ifadesini verdi.

‘DENGBEJ SÖYLEYEN KİŞİLERİ TANIMIYORUM’

Amidahaber’den İlyas Akengin’in haberine göre suçlamaları reddeden Şimşek ifadesinde şunları söyledi: “Benim iş yerimde PKK/KCK mensuplarının benimsenmesiyle ilgili bir durum yoktur. Kafenin sosyal medya hesabından yapılan bu paylaşımlar iş yerimizde bu tarz etkinliklerin yapıldığı birçok müzik türlerinin sergilendiği yönünde müşterilere reklam amacı ile yapılmıştır. Bu şarkılar anonim şarkılar olup, herhangi bir propaganda amacı taşımamaktadır. Ayrıca bu şarkıların yasaklı olduğuna dair herhangi bir bilgim yoktur. Ekran alıntısı 1,2,3 ve 4 olarak belirtilen paylaşımlardaki şahısları tanımıyorum, bunlar günü birlik iş yerime gelen müşterilerimdir. İş yerindeki doğal ortamdan kaynaklı şarkı ve dengbej söyleyen insanlardır” dedi.

KİTAP VE DERGİLER SORULDU

İfadesinde Ramazan Şimşek’e kafede bulunan ve haklarında toplatma kararı olduğu iddia edilen kitap ve dergiler de soruldu. Şimşek ifadesinde şunları söyledi: “Benim iş yerinde çok sayıda dergi ve kitap bulunmaktadır. İş yerindeki kitapları kitapçıdan temin ediyorum. Hatta iş yerinde bine yakın kitap bulunmaktadır. Dergiler ise kimliğini bilmediğim kişiler tarafından getirilmiştir. Bu kitap ve dergilerin yasaklı olduğunu bilmiyordum. Bunlar kafede dekor amaçlı bulunan yayınlardır. Asla bu kitapların kafede satışı söz konusu değildir. Her bir kitaptan bir yada iki tane bulunur.”

‘KÜRTÇE BİLMEYEN MÜŞTERİLER DE GELİYOR’

Emniyet ifadesinde Ramazan Şimşek’e kafede yapılan aramada ele geçirilen 3 adet A dört boyutunda ve üzerinde ‘Kürtçe olarak 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’ndan sonra bu iş yerinde artık Kürtçe konuşulacak. Lütfen Kürtçe konuşun’ ifadesi bulunan görseller soruldu.

Şimşek şöyle yanıtladı: “Görselde Kürtçe’nin yasaklanması söylenmemiştir. 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’ndan sonra bu iş yerinde artık Kürtçe konuşulacak. Lütfen Kürtçe konuşun şeklindeki evrakı basın mensupları geldiği ve röportaj verdiğim esnada işlettiğim kafeye ben astım. Bu kağıtta Kürtçe’ye pozitif ayrımcılık yapma amacı güttüm. Zaten kafeye Kürtçe bilmeyen müşteriler de gelmektedir. Bu müşterilerimize bu dili bilmemeleri nedeniyle hizmet vermemem ticarete aykırı bir durumdur, bana da Türkçe konuştuğum için hizmet alamadığına dair herhangi bir şikayette bulunan olmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti Anayasasının 3. Maddesini ihlal etmediğimi düşünüyorum.”

ESNAF GÖZALTI KARANINA TEPKİLİ: SERBEST BIRAKILSIN

Şimşek’in gözaltı süreci devam ederken, esnaflar tepkilerini dile getirdi. Sanat Sokağı Derneği ve esnaflar, Pine Kafe önünde basın açıklaması yaptı. Esnaflar adına açıklamayı Sanat Sokağı Derneği Başkanı Ümit Umdu okudu.

Umdu, Kürtçe hizmet vermenin esnaf arkadaşlarının tercihi olduğunu ve saygı gösterilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Ofis Sanat Sokağı Dernek Yönetimi ve esnafları olarak, ne yazık ki, bu sabah saatlerinde Ofis Sanat Sokağı esnaflarımızdan PİNE kafe sahibi Ramazan Şimşek, Kürtçe anadilde hizmet verdiğinden dolayı sosyal medyada hedef haline getirilerek gözaltına alındığını öğrenmiş bulunmaktayız. Bizler okul hayatına başlamayana kadar aile içinde Kürtçe konuşmaya başlarız. Okul hayatına başladıktan sonra hem Kürtçe hem Türkçe konuşmaktayız. Sanat Sokağımızda farklı dilden hizmet etmek isteyen varsa biz esnaflar bunu hoşgörüyle karşılıyoruz. Sanat Sokağı’ndaki işletmelerin çoğunluğu olağan bir şekilde hizmetini verirken, bir esnafımızın böyle bir hizmet anlayışına karar vermesi kendisinin inisiyatifidir. Ona saygı duyulmalıdır. Esnafımızın yalnız olmadığını, bu anlamda Ofis Sanat Sokağı Derneği ve esnafları olarak hukuksuz bir şekilde gözaltına alınan arkadaşımızın ivedilikle serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir